Solgt

Velholdt Villa med central beliggenhed i skønne Vejgaard

Køkken

Velholdt Villa med central beliggenhed i skønne Vejgaard

• Indflytning klar villa fuld af sjæl og charme på i alt 190 etagemeter
• Skøn have med ældre beplantning og flere hyggelige oaser
• Høj, lys og meget anvendelig kælder som også indeholder 41 kvm. garage og værksted
• Stor ugeneret træterrase
• Hyggelig bydel med mange indkøbsmuligheder
• Gåafstand til Aalborg byliv og havnefronten

Central Villa bygget af gode materialer
Igennem 63 år har dette pragtfulde hus blot været i hænderne på to familier. Nuværende ejer har boet i huset siden 2003 og har gennem deres ejertid moderniseret villaen løbende. Oprindeligt stod der blot et murstensskur til brevduer og forspiring på matriklen, der dengang var en kolonihave. Skuret står stadig i baghaven – i 1962 byggede en lokal murermester dette fuldmurede hus til sin datter og svigersøn som endte med at bo i huset i over 40 år.

Original sjæl med komfort uden sidestykke
De seneste 22 år har de nuværende ejere nænsomt renoveret og opdateret huset med stor kærlighed og respekt for dets originale sjæl – og det mærkes tydeligt! Komforten er højnet med tidssvarende og moderne løsninger – f.eks. er der indlagt centralstøvsuger og der er lavet vasketøjsskakt direkte fra værelserne og ned til kælderens praktiske vaskerum.

Køkkenet er af nyere dato er sammensat af en snedker og sælger har selv tegnet og gennemtænkt de mange funktionelle løsninger heri. Bl.a. er der hele 2 vaske, hvoraf den ene er placeret praktisk ved opvaskemaskinerne. Køkkenet rummer nemlig i alt 2 skuffe opvaskemaskiner fra Fisher & Paykel, så man kan fylde i den ene mens den anden er i gang. Foruden det fantastiske halvåbne spisekammer der giver et organiseret overblik, så rummer køkkenet hele 2 el ovne samt 5 kogezoner i gaskomfuret. Alle disse praktiske detaljer gør køkkenet til en fantastisk arbejdsstation både til hverdag, men især til højtider og fest.

Lys, stil og gode leverum
Den gode stil i køkkenet fortsætter gennem hele boligen, og særligt herligt er det dejlige lysindfald, som strømmer ind gennem boligens brede vinduer. Boligen byder både på en lys udestue og en rummelig stue i forlængelse af det åbne køkkenalrum. I det meste af stueplan er der egetræsparket, som går igen på køkkenets sokkel. Foruden leverummene er der hele 3 værelser, hvoraf det ene er et masterbedroom med stor skabsvæg og egen adgang til et rummeligt badeværelse. På badeværelset er der smukke granitfliser over gulvvarmen og badekar med haner udskiftet i 2024.

Attraktiv kælder fuld af muligheder
En smuk spindeltrappe med egetræsgelænder leder ned til boligens høje kælder. I kælderplan er der et praktisk og indbydende vaskerum, der råder over et viktualierum med god hylde plads til opbevaring. Foruden endnu et badeværelse rummer kælderen et stort disponibelt rum med et fantastisk lysindfald. Dette store rum kan nemt opdeles i 2 hvis man ønsker flere disponible rum til evt. krea-rum, mini biograf, træning eller andet. I kælderen er der slutligt et værksted med adgang fra både kælderen og fra ejendommens garage. Altså kan du parkere i huset og komme ind uden at bevæge dig udenfor. Nuværende ejer har ladeboks i garagen.

Familieliv tæt på byen
Beliggenheden sætter sidste punktum for denne skønne bolig – For hvad er egentlig bedre end hus og have helt tæt på byen? Her fra Vejgaard vil en gåtur nemlig lede jer til Aalborgs summende by- og kulturliv og det maritime havnemiljø langs Limfjorden. Og så bor I tilmed lige i smørhullet mellem Østre Anlæg og Sohngårdsholmparken, så hvis I ikke skal fodre ænder med ungerne, kan I koble af med løbe- eller gåture i grønne omgivelser. Skoler og daginstitutioner byder sig til i gå- og cykelafstand. Den tidligere separate by huser butikker hvor I kan finde delikatesser hos slagteren samt butikker som bl.a. Matas, Vejgaard boghandel samt Vejgaard bibliotek m.v.

Køkken

Vonsyldsgade 26, Vejgaard, 9000 Aalborg

        Bestil fremvisning

        Kontakt os

        Køkken
        Køkken
        Køkken
        Stue
        Stue
        Stue
        Udestue
        Stue
        Altan
        Altan
        Værelse
        Værelse
        Badeværelse
        Værelse
        Repos
        Repos
        Badeværelse
        Vaskerum
        Stue
        Værelse
        Værelse
        Ejendom 1
        Ejendom 1
        Ejendom 1
        Have
        Ejendom 1
        Kort
        Luftfoto

        Vonsyldsgade 26, Vejgaard, 9000 Aalborg

        Køkken
        Køkken
        Køkken
        Køkken
        Køkken
        Stue
        Stue
        Stue
        Udestue
        Stue
        Altan
        Altan
        Værelse
        Værelse
        Badeværelse
        Værelse
        Repos
        Repos
        Badeværelse
        Vaskerum
        Stue
        Værelse
        Værelse
        Ejendom 1
        Ejendom 1
        Ejendom 1
        Have
        Ejendom 1