EN HYGGELIG OASE PÅ KANTEN TIL CENTRUM
· Klassisk villa fyldt med godt håndværk
· Velplejet have med blomstrende solkroge
· I kan flytte lige ind, men også sætte eget præg
· Perfekt beliggenhed mellem Hasseris og Aalborg C
· Lad billederne og adressen tale for sig selv
Begrebet 'perle' er muligvis en anelse overanvendt og efterhånden klichébetonet på boligmarkedet, men det rammer nu engang plet her. Med en adresse i den mest centrale og eksklusive del af Hasseris, lige på kanten til Aalborg City, udbyder vi nemlig en klassisk villa, der fremstår velholdt og indflytningsklar helt inde fra de lyse gemakker og ud i den blomstrende have. Ja, er det ord som "hyggelig", "charmerende" og "pittoresk", der står øverst på ønskelisten af kvaliteter i dit kommende hjem? Så er det her, du skal slå til
Tålmodighed er en blomst, der ikke vokser i alle haver
Sådan lyder et klassisk citat om, hvad det kræver at etablere en smuk have – og man må så sandeligt sige, at tålmodigheden har vokset her på matriklen. Haven er nemlig nænsomt anlagt og skaber en sand oase midt i byen, hvor du kan sidde helt ugeneret bag et naturligt hegn af flotte, gamle træer og velopvokset hæk. Her er drivhus samt blomstrende bede både foran og bagved huset, ligesom der også er prioriteret god plads til bilerne. Solrige hyggekroge står desuden klar til at fylde dine D-vitamindepoter op på ethvert tidspunkt af dagen, og særligt den velanlagte fliseterrasse er nævneværdig. Den ligger nemlig i direkte forbindelse til køkkenet, så du får mest mulig glæde af din egen private "solgård".
Lyst og pænt fra A til Z
Indretningen er som selve huset helt klassisk med opholdsrum i stueplan og værelser ovenpå. Faktisk får du hele fire værelser på den veludnyttede førstesal, der fra reposen også giver adgang til et rummeligt badeværelse med hvide klinker. I stueplan kan fællesskabet stortrives med køkken-alrum i forbindelse med en stor, todelt stue, og rammerne forkæles både med oprindelige detaljer såvel som et nyere køkken. Hele vejen igennem er stilen dog strømlinet og romantisk, mens det praktiske udgangspunkt fuldendes af et toilet i forbindelse til entréen samt en kælder med opbevaringsplads og vaskerum. Ja, med andre ord forenes moderne komfort med en charme, som man kun oplever den i et hus, der er fra før det forrige århundrede.
Hvor Hasseris og Aalborg City mødes
Ejendommen er perfekt placeret i smeltediglen mellem midtbyens liv og Hasseris' mere rolige og eksklusive omgivelser. Efter kun få minutters gang står du mellem alle butikkerne, restauranterne og de livlige beværtninger, der karakteriserer de brostensbelagte gader i Aalborg City. Går du I modsatte retninger, finder du lige så hurtigt plads til ro og eftertænksomhed i Mølleparkens grønne arealer, ligesom alt fra kulturliv til vandsport nemt bliver en del af hverdagen her i Nordens Paris. Slutteligt vil du utvivlsomt også vil få glæde af det gode lokalsamfund i Hasseris med attraktive skoler, institutioner og fritidstilbud. Du kommer ikke til at mangle noget uanset alder, interesse og familiekonstellation.
Fakta:
· Klassisk villa fra 1883
· Indflytningsklart og hyggeligt
· Fire værelser og køkken-alrum
· Smuk og solrig have
· På grænsen til Aalborg C
Skovbakkevej 6, Hasseris, 9000 Aalborg
Bestil fremvisning
Kontakt os
-
Martin Lindhøj
- Indehaver – Projekt & Udlejningsansvarlig - Ejendomsmægler - MDE
- [email protected]
- Telefon: 96 31 60 00
- Mobil: 30 32 85 04
- Kontakt os
